Eksmisji nie będzie, sklep działa dalej
Właściciel pawilonu handlowego nie może zerwać umowy tylko dlatego, że znalazł lepszego najemcę, który zapłaci mu wyższy czynsz.
Renata Krupa- Dąbrowska
Spółdzielnia Mieszkaniowa wystąpiła do Sądu Okręgowego w Warszawie o nakazanie spółce opuszczenia pawilonu handlowego. Chciała wynająć budynek innej firmie.
Spółka nie zgodziła się dobrowolnie opuścić pawilonu, twierdząc, że spółdzielnia podpisała z nią umowę na 10 lat, czyli supermarket może prowadzić jeszcze kilka lat. Wówczas spółdzielnia chciała ją „przymusić" do tego sądownie. Ale nic nie wskórała.
Lepsza oferta i burdy
Umowa najmu kończyła się 31 grudnia 2019 r. To jednak nie przeszkodziło spółdzielni ogłosić konkursu ofert na nowego najemcę pawilonu a po jego rozstrzygnięciu wręczyć spółce wypowiedzenia umowy.
Powołała się w nim na § 3 umowy. Wynikało z niego, że spółdzielnia może rozwiązać umowę bez zachowania terminów wypowiedzenia, a gdy to zrobi, spółka powinna się temu podporządkować i opuścić pawilon w ciągu dwóch miesięcy od daty doręczenia oświadczenia o wypowiedzeniu.
Jako przyczynę wypowiedzenia spółdzielnia wskazała czynniki ekonomiczne. Mogła bowiem korzystniej wynająć pawilon innemu podmiotowi. Ponadto nowy najemca zadeklarował, że poprawi warunki sanitarne oraz taniej będzie sprzedawać artykuły spożywcze.
W wypowiedzeniu spółdzielnia podniosła również, że pawilon jest w złym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta